Cornell Dubilier Electronics 380LQ821M400A052
380LQ821M400A052 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ821M400A052
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LQ821M400A052.pdf
Availability of 380LQ821M400A052
QUANTITY
380LQ821M400A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ821M400A052
Internal Part NumberEIS-380LQ821M400A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ821M400A052
Related Links380LQ821, 380LQ821M400A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ821M400A052 Details Description
Related parts for 380LQ821M400A052
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 4 SOLID STATE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
HOUSING TOP GUIDE datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 36W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf