Cornell Dubilier Electronics 380LX101M450H022
380LX101M450H022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX101M450H022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
380LX101M450H022.pdf
Availability of 380LX101M450H022
QUANTITY
380LX101M450H022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX101M450H022
Internal Part NumberEIS-380LX101M450H022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.99 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX101M450H022
Related Links380LX101, 380LX101M450H022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX101M450H022 Details Description
Related parts for 380LX101M450H022
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO202 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
PANEL FEED THRO M12-F D-COD 4PIN datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf