Cornell Dubilier Electronics 380LX101M500J042
380LX101M500J042 picture photo
Mfg. Part Number
380LX101M500J042
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
380LX101M500J042.pdf
Availability of 380LX101M500J042
QUANTITY
380LX101M500J042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX101M500J042
Internal Part NumberEIS-380LX101M500J042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.34 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX101M500J042
Related Links380LX101, 380LX101M500J042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX101M500J042 Details Description
Related parts for 380LX101M500J042
IC CONTRLR HOTSWAP NEG 48V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf