Cornell Dubilier Electronics 380LX121M400H022
380LX121M400H022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX121M400H022
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LX121M400H022.pdf
Availability of 380LX121M400H022
QUANTITY
380LX121M400H022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX121M400H022
Internal Part NumberEIS-380LX121M400H022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.66 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX121M400H022
Related Links380LX121, 380LX121M400H022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX121M400H022 Details Description
Related parts for 380LX121M400H022
RES SMD 976 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS SIDE ENT 9.52MM datasheet.pdf
IC CLK DIVIDER 16.777MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 44 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf