Cornell Dubilier Electronics 380LX121M400J022
380LX121M400J022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX121M400J022
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LX121M400J022.pdf
Availability of 380LX121M400J022
QUANTITY
380LX121M400J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX121M400J022
Internal Part NumberEIS-380LX121M400J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.658 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX121M400J022
Related Links380LX121, 380LX121M400J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX121M400J022 Details Description
Related parts for 380LX121M400J022
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 700MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 20A I2PAK datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.38A 80 MOHM TH datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SMA BLKHD JCK IP67-AMC PLG 300MM datasheet.pdf