Cornell Dubilier Electronics 380LX121M450K012
380LX121M450K012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX121M450K012
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
380LX121M450K012.pdf
Availability of 380LX121M450K012
QUANTITY
380LX121M450K012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX121M450K012
Internal Part NumberEIS-380LX121M450K012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.38 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX121M450K012
Related Links380LX121, 380LX121M450K012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX121M450K012 Details Description
Related parts for 380LX121M450K012
IDC CABLE - AKP16A/AE16G/AKP16A datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 72W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 63V SCREW datasheet.pdf
CONTROL LOG 12 IN 8 OUT 100-240V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3.6MHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf