Cornell Dubilier Electronics 380LX123M025K022
380LX123M025K022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX123M025K022
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
380LX123M025K022.pdf
Availability of 380LX123M025K022
QUANTITY
380LX123M025K022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX123M025K022
Internal Part NumberEIS-380LX123M025K022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX123M025K022
Related Links380LX123, 380LX123M025K022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX123M025K022 Details Description
Related parts for 380LX123M025K022
CAP THIN FILM 3.9PF 100V 0805 datasheet.pdf