Cornell Dubilier Electronics 380LX151M350J022
380LX151M350J022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX151M350J022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
380LX151M350J022.pdf
Availability of 380LX151M350J022
QUANTITY
380LX151M350J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX151M350J022
Internal Part NumberEIS-380LX151M350J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.326 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX151M350J022
Related Links380LX151, 380LX151M350J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX151M350J022 Details Description
Related parts for 380LX151M350J022
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-3 3POS TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS 1MM GOLD VERT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V JB 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 30LSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 0.5A 17-38 A/T datasheet.pdf
UPPER DIE, 8 POS YELLOW datasheet.pdf