Cornell Dubilier Electronics 380LX152M160J052
380LX152M160J052 picture photo
Mfg. Part Number
380LX152M160J052
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
380LX152M160J052.pdf
Availability of 380LX152M160J052
QUANTITY
380LX152M160J052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX152M160J052
Internal Part NumberEIS-380LX152M160J052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX152M160J052
Related Links380LX152, 380LX152M160J052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX152M160J052 Details Description
Related parts for 380LX152M160J052
RES SMD 324K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 9/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY PG21 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf