Cornell Dubilier Electronics 380LX153M016J022
380LX153M016J022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX153M016J022
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
380LX153M016J022.pdf
Availability of 380LX153M016J022
QUANTITY
380LX153M016J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX153M016J022
Internal Part NumberEIS-380LX153M016J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)54 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX153M016J022
Related Links380LX153, 380LX153M016J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX153M016J022 Details Description
Related parts for 380LX153M016J022
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 0.825 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 300 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf