Cornell Dubilier Electronics 380LX153M016J022
380LX153M016J022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX153M016J022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
380LX153M016J022.pdf
Availability of 380LX153M016J022
QUANTITY
380LX153M016J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX153M016J022
Internal Part NumberEIS-380LX153M016J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)54 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX153M016J022
Related Links380LX153, 380LX153M016J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX153M016J022 Details Description
Related parts for 380LX153M016J022
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST LV 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 5A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC DO-214AA datasheet.pdf
HDM SMPR048O060OTSA datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf