Cornell Dubilier Electronics 380LX181M250H012
380LX181M250H012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX181M250H012
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
380LX181M250H012.pdf
Availability of 380LX181M250H012
QUANTITY
380LX181M250H012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX181M250H012
Internal Part NumberEIS-380LX181M250H012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)920 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX181M250H012
Related Links380LX181, 380LX181M250H012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX181M250H012 Details Description
Related parts for 380LX181M250H012
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HDR STRAIGHT 10POS GOLD 2MMPITCH datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf