Cornell Dubilier Electronics 380LX181M315H032
380LX181M315H032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX181M315H032
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
380LX181M315H032.pdf
Availability of 380LX181M315H032
QUANTITY
380LX181M315H032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX181M315H032
Internal Part NumberEIS-380LX181M315H032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.105 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX181M315H032
Related Links380LX181, 380LX181M315H032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX181M315H032 Details Description
Related parts for 380LX181M315H032
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 250A DO205AB datasheet.pdf
RES 232 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PWR HDR R/A T/H GOLD 48POS datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 530MA 1.37 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf