Cornell Dubilier Electronics 380LX181M350J032
380LX181M350J032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX181M350J032
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
380LX181M350J032.pdf
Availability of 380LX181M350J032
QUANTITY
380LX181M350J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX181M350J032
Internal Part NumberEIS-380LX181M350J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.105 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX181M350J032
Related Links380LX181, 380LX181M350J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX181M350J032 Details Description
Related parts for 380LX181M350J032
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 44POS M-M 12" datasheet.pdf
LED RED ORANGE 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 12VDC datasheet.pdf