Cornell Dubilier Electronics 380LX222M035H012
380LX222M035H012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX222M035H012
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
380LX222M035H012.pdf
Availability of 380LX222M035H012
QUANTITY
380LX222M035H012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX222M035H012
Internal Part NumberEIS-380LX222M035H012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)166 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX222M035H012
Related Links380LX222, 380LX222M035H012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX222M035H012 Details Description
Related parts for 380LX222M035H012
CONN HEADER ZH TOP 6POS 1.5MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR34H/AE34G/HPK34H datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf