Cornell Dubilier Electronics 380LX271M250H022
380LX271M250H022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX271M250H022
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
380LX271M250H022.pdf
Availability of 380LX271M250H022
QUANTITY
380LX271M250H022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX271M250H022
Internal Part NumberEIS-380LX271M250H022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)620 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX271M250H022
Related Links380LX271, 380LX271M250H022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX271M250H022 Details Description
Related parts for 380LX271M250H022
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
CLAMP CABLE .500/.562 STEEL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 270MA 440 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf