Cornell Dubilier Electronics 380LX271M250J012
380LX271M250J012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX271M250J012
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
380LX271M250J012.pdf
Availability of 380LX271M250J012
QUANTITY
380LX271M250J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX271M250J012
Internal Part NumberEIS-380LX271M250J012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)620 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX271M250J012
Related Links380LX271, 380LX271M250J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX271M250J012 Details Description
Related parts for 380LX271M250J012
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 28PLCC datasheet.pdf
IC ANLG FRONT-END 8CH 135-BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf