Cornell Dubilier Electronics 380LX271M400J452
380LX271M400J452 picture photo
Mfg. Part Number
380LX271M400J452
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LX271M400J452.pdf
Availability of 380LX271M400J452
QUANTITY
380LX271M400J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX271M400J452
Internal Part NumberEIS-380LX271M400J452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX271M400J452
Related Links380LX271, 380LX271M400J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX271M400J452 Details Description
Related parts for 380LX271M400J452
IDC CABLE - MKS10K/MC10M/MKS10K datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 7pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf