Cornell Dubilier Electronics 380LX272M160A052
380LX272M160A052 picture photo
Mfg. Part Number
380LX272M160A052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
380LX272M160A052.pdf
Availability of 380LX272M160A052
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
380LX272M160A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX272M160A052
Internal Part NumberEIS-380LX272M160A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX272M160A052
Related Links380LX272, 380LX272M160A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX272M160A052 Details Description
Related parts for 380LX272M160A052
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 11 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 0.5% 8W TO220-4 datasheet.pdf
CONN HDR VERT datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 20% 480VAC AXIA datasheet.pdf