Cornell Dubilier Electronics 380LX273M016J452
380LX273M016J452 picture photo
Mfg. Part Number
380LX273M016J452
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
380LX273M016J452.pdf
Availability of 380LX273M016J452
QUANTITY
380LX273M016J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX273M016J452
Internal Part NumberEIS-380LX273M016J452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX273M016J452
Related Links380LX273, 380LX273M016J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX273M016J452 Details Description
Related parts for 380LX273M016J452
FLEX CABLE - AFJ05A/AE05/AFJ05A datasheet.pdf
TVS DIODE 81VWM 144VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
INSERTION BIT datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A D2PAK datasheet.pdf