Cornell Dubilier Electronics 380LX331M180H012
380LX331M180H012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX331M180H012
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
380LX331M180H012.pdf
Availability of 380LX331M180H012
QUANTITY
380LX331M180H012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX331M180H012
Internal Part NumberEIS-380LX331M180H012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)603 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX331M180H012
Related Links380LX331, 380LX331M180H012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX331M180H012 Details Description
Related parts for 380LX331M180H012
CONN RECEPT 6POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
BOX STEEL BLUE 4"L X 4"W datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 35POS datasheet.pdf
FIXED IND 3.7NH 400MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS F R/A .370 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.39UF RADIAL datasheet.pdf