Cornell Dubilier Electronics 380LX331M250K012
380LX331M250K012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX331M250K012
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
380LX331M250K012.pdf
Availability of 380LX331M250K012
QUANTITY
380LX331M250K012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX331M250K012
Internal Part NumberEIS-380LX331M250K012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX331M250K012
Related Links380LX331, 380LX331M250K012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX331M250K012 Details Description
Related parts for 380LX331M250K012
TVS DIODE 342VWM 548VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
7082-14 FEED PAWL FINGER datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.100 6 POS datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SSD EM-MLC 60GB SATA II 2.5" datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf