Cornell Dubilier Electronics 380LX331M350A022
380LX331M350A022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX331M350A022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
380LX331M350A022.pdf
Availability of 380LX331M350A022
QUANTITY
380LX331M350A022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX331M350A022
Internal Part NumberEIS-380LX331M350A022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX331M350A022
Related Links380LX331, 380LX331M350A022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX331M350A022 Details Description
Related parts for 380LX331M350A022
FIXED IND 680NH 20.4A 1.5 MOHM datasheet.pdf
CONN INV SOCKET 2-FB 60POS 5ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 15.5A D2PAK datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 1MSPS 8CH 30-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 163MA 7.5 OHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf