Cornell Dubilier Electronics 380LX331M350J052
380LX331M350J052 picture photo
Mfg. Part Number
380LX331M350J052
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
380LX331M350J052.pdf
Availability of 380LX331M350J052
QUANTITY
380LX331M350J052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX331M350J052
Internal Part NumberEIS-380LX331M350J052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX331M350J052
Related Links380LX331, 380LX331M350J052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX331M350J052 Details Description
Related parts for 380LX331M350J052
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 325A datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf