Cornell Dubilier Electronics 380LX331M400K042
380LX331M400K042 picture photo
Mfg. Part Number
380LX331M400K042
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LX331M400K042.pdf
Availability of 380LX331M400K042
QUANTITY
380LX331M400K042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX331M400K042
Internal Part NumberEIS-380LX331M400K042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX331M400K042
Related Links380LX331, 380LX331M400K042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX331M400K042 Details Description
Related parts for 380LX331M400K042
RES ARRAY 4 RES 16 OHM 1206 datasheet.pdf
RAIL FRMAE LOC 3"X41" ALUMINUM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 50V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
ENCLOSURE CUB4/5 DT8 CHASSIS MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 20% 35V T/H datasheet.pdf