Cornell Dubilier Electronics 380LX333M050A082
380LX333M050A082 picture photo
Mfg. Part Number
380LX333M050A082
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
380LX333M050A082.pdf
Availability of 380LX333M050A082
QUANTITY
380LX333M050A082 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX333M050A082
Internal Part NumberEIS-380LX333M050A082
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX333M050A082
Related Links380LX333, 380LX333M050A082 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX333M050A082 Details Description
Related parts for 380LX333M050A082
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 280VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K 24MHZ OTP 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
THERMOSTAT 85 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 1.5A TO126ML datasheet.pdf
CAP PMI T3 1/4 MINI BAYO YLW datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf