Cornell Dubilier Electronics 380LX471M100H012
380LX471M100H012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX471M100H012
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
380LX471M100H012.pdf
Availability of 380LX471M100H012
QUANTITY
380LX471M100H012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX471M100H012
Internal Part NumberEIS-380LX471M100H012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)450 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX471M100H012
Related Links380LX471, 380LX471M100H012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX471M100H012 Details Description
Related parts for 380LX471M100H012
RELAY START/STOP 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS STR SHORT T datasheet.pdf
IC NETWORK TERMINATOR MQFP-64 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
RES 800 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
CRYSTAL 6.00 MHZ 20.0 PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf