Cornell Dubilier Electronics 380LX471M200G042
380LX471M200G042 picture photo
Mfg. Part Number
380LX471M200G042
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
380LX471M200G042.pdf
Availability of 380LX471M200G042
QUANTITY
380LX471M200G042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX471M200G042
Internal Part NumberEIS-380LX471M200G042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)388 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX471M200G042
Related Links380LX471, 380LX471M200G042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX471M200G042 Details Description
Related parts for 380LX471M200G042
IC DUAL 4-1 DATA SELEC/MUX 16DIP datasheet.pdf
CAP TACTILE RECTANGULAR RED datasheet.pdf
LINK MODULE SYSMAC COAX datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 10 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf