Cornell Dubilier Electronics 380LX561M250J032
380LX561M250J032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX561M250J032
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
380LX561M250J032.pdf
Availability of 380LX561M250J032
QUANTITY
380LX561M250J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX561M250J032
Internal Part NumberEIS-380LX561M250J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)360 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)