Cornell Dubilier Electronics 380LX561M250J032
380LX561M250J032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX561M250J032
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
380LX561M250J032.pdf
Availability of 380LX561M250J032
QUANTITY
380LX561M250J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX561M250J032
Internal Part NumberEIS-380LX561M250J032
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)360 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX561M250J032
Related Links380LX561, 380LX561M250J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX561M250J032 Details Description
Related parts for 380LX561M250J032
CONN RP-SMA JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC VOLTAGE DETECTOR 3.1V SOT-89 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 137 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MOUNT MGM 3/4 58U UHFM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf