Cornell Dubilier Electronics 380LX682M035A202
380LX682M035A202 picture photo
Mfg. Part Number
380LX682M035A202
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
380LX682M035A202.pdf
Availability of 380LX682M035A202
QUANTITY
380LX682M035A202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX682M035A202
Internal Part NumberEIS-380LX682M035A202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX682M035A202
Related Links380LX682, 380LX682M035A202 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX682M035A202 Details Description
Related parts for 380LX682M035A202
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP 22MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 2POS 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.17UH 660MA 417 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 24POS datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf