Cornell Dubilier Electronics 380LX682M063K042
380LX682M063K042 picture photo
Mfg. Part Number
380LX682M063K042
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
380LX682M063K042.pdf
Availability of 380LX682M063K042
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
380LX682M063K042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX682M063K042
Internal Part NumberEIS-380LX682M063K042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX682M063K042
Related Links380LX682, 380LX682M063K042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX682M063K042 Details Description
Related parts for 380LX682M063K042
4 CONT RECPT W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
CONDITIONER SGNL RAIL MNT AC/DC datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-R/A FMAL 4POS 2M datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 125MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf