Cornell Dubilier Electronics 380LX821M200J452
380LX821M200J452 picture photo
Mfg. Part Number
380LX821M200J452
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
380LX821M200J452.pdf
Availability of 380LX821M200J452
QUANTITY
380LX821M200J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX821M200J452
Internal Part NumberEIS-380LX821M200J452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)220 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX821M200J452
Related Links380LX821, 380LX821M200J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX821M200J452 Details Description
Related parts for 380LX821M200J452
JUMPER-H9992TR/1853 BK/X 6" datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 820 OHM 6SIP datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf