Cornell Dubilier Electronics 380LX822M063A032
380LX822M063A032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX822M063A032
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
380LX822M063A032.pdf
Availability of 380LX822M063A032
QUANTITY
380LX822M063A032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX822M063A032
Internal Part NumberEIS-380LX822M063A032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX822M063A032
Related Links380LX822, 380LX822M063A032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX822M063A032 Details Description
Related parts for 380LX822M063A032
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.7V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LTEK SIL SOCKET ASSY 30AWG datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 20MA SC70-8 datasheet.pdf