Cornell Dubilier Electronics 380LX822M100A062
380LX822M100A062 picture photo
Mfg. Part Number
380LX822M100A062
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
380LX822M100A062.pdf
Availability of 380LX822M100A062
QUANTITY
380LX822M100A062 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX822M100A062
Internal Part NumberEIS-380LX822M100A062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX822M100A062
Related Links380LX822, 380LX822M100A062 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX822M100A062 Details Description
Related parts for 380LX822M100A062
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1POLE QC SNAP PNL datasheet.pdf
KIT DEMO FOR SMD LEDS datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR BLUE datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 18POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf