Cornell Dubilier Electronics 380LX822M100A062
380LX822M100A062 picture photo
Mfg. Part Number
380LX822M100A062
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
380LX822M100A062.pdf
Availability of 380LX822M100A062
QUANTITY
380LX822M100A062 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX822M100A062
Internal Part NumberEIS-380LX822M100A062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX822M100A062
Related Links380LX822, 380LX822M100A062 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX822M100A062 Details Description
Related parts for 380LX822M100A062
SIDACTOR 4CHP 65/130V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSED SWES BZG/BZHTOP ROLLER datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10.24"L X 10.24"W datasheet.pdf
FIXED IND 3.7NH 180MA 1.1 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO-214AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf