Cornell Dubilier Electronics 381EL101M350J012
381EL101M350J012 picture photo
Mfg. Part Number
381EL101M350J012
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
381EL101M350J012.pdf
Availability of 381EL101M350J012
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381EL101M350J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL101M350J012
Internal Part NumberEIS-381EL101M350J012
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL381EL Series Obs 6/Dec/2013
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381EL
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.47 Ohm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL101M350J012
Related Links381EL101, 381EL101M350J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL101M350J012 Details Description
Related parts for 381EL101M350J012
CLIP HEAVY DUTY STEEL 25A datasheet.pdf
TOOL INSERTION/EXTRACTION FOR MT datasheet.pdf
BOX ABS BLK 1.5"L X 1.25"W 10PC datasheet.pdf
IC AIE ADAPT IMAGE ENHANCER 36VQ datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES INCHES datasheet.pdf
CONN AC RCPT 6.3MM TAB SNAP IN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
FUSE 600V CLASST TIME LAG datasheet.pdf