Cornell Dubilier Electronics 381EL101M350J012
381EL101M350J012 picture photo
Mfg. Part Number
381EL101M350J012
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
381EL101M350J012.pdf
Availability of 381EL101M350J012
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381EL101M350J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL101M350J012
Internal Part NumberEIS-381EL101M350J012
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL381EL Series Obs 6/Dec/2013
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381EL
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.47 Ohm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL101M350J012
Related Links381EL101, 381EL101M350J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL101M350J012 Details Description
Related parts for 381EL101M350J012
IC D/A CONV 16BIT MLTPLYNG16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 57.6OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 8CH RELAY DRVR 20-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 18 INCH datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf