Cornell Dubilier Electronics 381EL122M250A052
381EL122M250A052 picture photo
Mfg. Part Number
381EL122M250A052
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381EL122M250A052.pdf
Availability of 381EL122M250A052
QUANTITY
381EL122M250A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL122M250A052
Internal Part NumberEIS-381EL122M250A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL381EL Series Obs 6/Dec/2013
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL122M250A052
Related Links381EL122, 381EL122M250A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL122M250A052 Details Description
Related parts for 381EL122M250A052
CAP FILM 0.012UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 0.5A FAST TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 101MM datasheet.pdf
CONN GUIDE MOD KEY/ESD 180DEG datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf