Cornell Dubilier Electronics 381EL122M250A052
381EL122M250A052 picture photo
Mfg. Part Number
381EL122M250A052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381EL122M250A052.pdf
Availability of 381EL122M250A052
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381EL122M250A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL122M250A052
Internal Part NumberEIS-381EL122M250A052
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL381EL Series Obs 6/Dec/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381EL
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL122M250A052
Related Links381EL122, 381EL122M250A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL122M250A052 Details Description
Related parts for 381EL122M250A052
HANDLE BIT HOLDING 1/4" 5.91" datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
DRAWER 22.1X17.4X5.25" BE/GY datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf