Cornell Dubilier Electronics 381EL391M250J032
381EL391M250J032 picture photo
Mfg. Part Number
381EL391M250J032
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381EL391M250J032.pdf
Availability of 381EL391M250J032
QUANTITY
381EL391M250J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL391M250J032
Internal Part NumberEIS-381EL391M250J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL381EL Series Obs 6/Dec/2013
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)380 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL391M250J032
Related Links381EL391, 381EL391M250J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL391M250J032 Details Description
Related parts for 381EL391M250J032
RESISTR KIT 10-97.6 1/8W 4800PCS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 16-DIP datasheet.pdf
RES MO 1W 887 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 36.15MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
E(LIQI) AC SERVO MOTOR datasheet.pdf
IC FPGA 387 I/O datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf