Cornell Dubilier Electronics 381EL471M200J032
381EL471M200J032 picture photo
Mfg. Part Number
381EL471M200J032
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381EL471M200J032.pdf
Availability of 381EL471M200J032
QUANTITY
381EL471M200J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL471M200J032
Internal Part NumberEIS-381EL471M200J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL381EL Series Obs 6/Dec/2013
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)380 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL471M200J032
Related Links381EL471, 381EL471M200J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL471M200J032 Details Description
Related parts for 381EL471M200J032
CONN SOCKET HOUSING 3POS 1.25MM datasheet.pdf
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
FUSE FST/A TELE-GARD 350A 170VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 909OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
IC REDRIVER PCIE 4CH 42TQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf