Cornell Dubilier Electronics 381EL471M350A042
381EL471M350A042 picture photo
Mfg. Part Number
381EL471M350A042
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
381EL471M350A042.pdf
Availability of 381EL471M350A042
QUANTITY
381EL471M350A042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL471M350A042
Internal Part NumberEIS-381EL471M350A042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)380 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL471M350A042
Related Links381EL471, 381EL471M350A042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL471M350A042 Details Description
Related parts for 381EL471M350A042
CAP TANT 100UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FILTERLINE PRIMARY datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf