Cornell Dubilier Electronics 381EL560M400H012
381EL560M400H012 picture photo
Mfg. Part Number
381EL560M400H012
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
381EL560M400H012.pdf
Availability of 381EL560M400H012
QUANTITY
381EL560M400H012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL560M400H012
Internal Part NumberEIS-381EL560M400H012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL381EL Series Obs 6/Dec/2013
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.63 Ohm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current510mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL560M400H012
Related Links381EL560, 381EL560M400H012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL560M400H012 Details Description
Related parts for 381EL560M400H012
SWITCH MAGNET SPST 3/8"DIA 2PCS datasheet.pdf
VARISTOR 220V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 700MA 1.38 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AC datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS DUAL TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
SIZE 16, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf