Cornell Dubilier Electronics 381LQ151M450J022
381LQ151M450J022 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ151M450J022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
381LQ151M450J022.pdf
Availability of 381LQ151M450J022
QUANTITY
381LQ151M450J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ151M450J022
Internal Part NumberEIS-381LQ151M450J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LQ Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LQ
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.216 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current790mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)