Cornell Dubilier Electronics 381LQ181M400H032
381LQ181M400H032 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ181M400H032
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
381LQ181M400H032.pdf
Availability of 381LQ181M400H032
QUANTITY
381LQ181M400H032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ181M400H032
Internal Part NumberEIS-381LQ181M400H032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.013 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ181M400H032
Related Links381LQ181, 381LQ181M400H032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ181M400H032 Details Description
Related parts for 381LQ181M400H032
HEATSHRINK DUAL WALL BLK 5/16" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MODULATOR/DEMODULATOR 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.021A SOT-23 datasheet.pdf
LED ARRAY HOLDER W/LENS COVER datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf