Cornell Dubilier Electronics 381LQ271M350K012
381LQ271M350K012 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ271M350K012
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
381LQ271M350K012.pdf
Availability of 381LQ271M350K012
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381LQ271M350K012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ271M350K012
Internal Part NumberEIS-381LQ271M350K012
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)614 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ271M350K012
Related Links381LQ271, 381LQ271M350K012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ271M350K012 Details Description
Related parts for 381LQ271M350K012
SWITCH DIP TOP SLIDE 6POS SMD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8MINIMAP datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC SMB datasheet.pdf
SNSW 5A 1/4 RLR 70500813 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 50V KBPC datasheet.pdf
RES 38.25K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
MICRO 31C P 36" RBW FLOAT NI datasheet.pdf