Cornell Dubilier Electronics 381LQ271M400A012
381LQ271M400A012 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ271M400A012
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
381LQ271M400A012.pdf
Availability of 381LQ271M400A012
QUANTITY
381LQ271M400A012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ271M400A012
Internal Part NumberEIS-381LQ271M400A012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)675 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ271M400A012
Related Links381LQ271, 381LQ271M400A012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ271M400A012 Details Description
Related parts for 381LQ271M400A012
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
SWITCHES datasheet.pdf
COIL CHOKE 47MH 0.3A VERT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT XTHRDRLR 1MTR CBL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2A 56 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf