Cornell Dubilier Electronics 381LQ271M400K022
381LQ271M400K022 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ271M400K022
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
381LQ271M400K022.pdf
Availability of 381LQ271M400K022
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381LQ271M400K022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ271M400K022
Internal Part NumberEIS-381LQ271M400K022
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)675 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ271M400K022
Related Links381LQ271, 381LQ271M400K022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ271M400K022 Details Description
Related parts for 381LQ271M400K022
IC OPAMP CFA 350MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 2POS VERT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
2.5 W/B REC HSG POSI LOCK datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 113MA 14 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf