Cornell Dubilier Electronics 381LQ331M250J012
381LQ331M250J012 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ331M250J012
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LQ331M250J012.pdf
Availability of 381LQ331M250J012
QUANTITY
381LQ331M250J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ331M250J012
Internal Part NumberEIS-381LQ331M250J012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LQ
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)502 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ331M250J012
Related Links381LQ331, 381LQ331M250J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ331M250J012 Details Description
Related parts for 381LQ331M250J012
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.34K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf